برچسب یا دسته بندی در وردپرس؟ مسئله این است!

دسته بندی و برچسب در وردپرس
استفاده بیش از حد از برچسب

برچسب یا دسته بندی در وردپرس  : شاید برای شما هم پیش اومده باشه که وقتی تازه وردپرس رو یاد گرفته بودید یا حتی همین الان که ازش استفاده می کنید برای نوشته هاتون مثل اینستاگرام کلی برچسب می زارید و ندونسته خودتون و سایتتون رو در تگجلاب! (منجلاب تگ ها!) غرق می کنید.

اما نگران نباشید، راهکان اینجاست تا به شما کمک کنه! در این مقاله ابتدا روش ساخت برچسب و دسته بندی را مطرح می کنیم و در نهایت کاربرد هر کدام را شرح می دهیم.

تفاوت دسته بندی با برچسب در وردپرس

داستان دراماتیک یک زندگی

می خوام براتون یه داستان بگم.شاید شما یادتون نیاد ، خانواده وردپرسیان دوتا بچه گیرشون اومده بود ولی از همون اول انگار این دوتا بچه باهم خیلی فرق داشتند یکیشون خیلی بازیگوش بود و همش فکر شیطونی بود ولی دومی برعکس اولی همش کتاب می خوند و سرش تو درس و مشقش بود.پدر خانواده تصمیم گرفت اسم بچه شیطونش رو برچسب بزاره و اسم بچه دومش رو دسته بندی گذاشت.

سال های گذشت و بچه ها بزرگ شدند، برچسب که اصلا به درس خوندن علاقه ای نداشت رفت و تو بازار یه مغازه خرید و حسابی پولدار شد از طرفی دسته بندی رفت دانشگاه شریف و واسه خودش مهندس شد اونم شرکت خودش رو زد ولی درآمدش به اندازه ی برچسب نبود.

برچسب شاید از نظر مالی وضعیت خیلی خوبی داشت اما از طرفی جایگاه اجتماعیش به اندازه دسته بندی نبود و توی فامیل همه دسته بندی رو قبول داشتند.

نحوه ایجاد برچسب در وردپرس

برای افزودن برچسب در وردپرس دو راه پیش رو دارید:

  • راه اول اینکه از مسیر نوشته > برچسب ها، وارد صفحه مدیریت برچسب ها می شویم
طریقه ایجاد برچسب در وردپرس

این صفحه شامل دو قسمت می باشد، در قسمت قرمز رنگ شما می توانید برچسب جدید ایجاد کنید برای اینکار کافیه نام برچسب رو در کادر نام، و در قسمت نامک اسمی که دوست دارید در آدرس اینترنتی (URL) برچسبتون قرار بگیره که پیشنهاد می کنم ترجمه لاتین نام برچسب باشه رو قرار بدید.

در قسمت نارنجی رنگ می تونید به مدیریت تگ های ایجاد شده بپردازید، همچنین می توانید مشاهده کنید در هر برچسب چند نوشته وجود دارد.

  • راه دوم اینه که از صفحه خود نوشته اقدام کنید، از مسیر نوشته ها > همه نوشته ، مقاله مورد نظرتون رو انتخاب کنید
افزودن برچسب در نوشته

برای برچسب گذاری در وردپرس، کافیه وارد صفحه ویرایش مقاله بشید و از جعبه برچسب ها، برچسب مورد نظرتون رو وارد کنید و دکمه ((افزودن)) یا اینتر را فشار دهید.

افزودن دسته بندی در وردپرس

برای مدیریت و ایجاد دسته بندی در وردپرس همانند برچسب ها دو راه وجود دارد:

  • از مسیر نوشته ها > دسته ها وارد صفحه مدیریت دسته ها در وردپرس می شویم
صفحه مدیریت دسته ها در وردپرس

برای افزودن دسته جدید هم مانند برچسب ها عمل می کنیم ، تنها تفاوت در دسته ها این است که در قسمت دسته مادر می توانید یک دسته را به عنوان دسته مادر انتخاب کنید و برای آن زیر دسته تعریف کنید .

در قسمت سمت چپ هم می توانید به ویرایش و حذف دسته بندی ها بپردازید

  • از مسیر  نوشته ها > تمامی نوشته ها، مقاله مورد نظرتون را انتخاب کنید و وارد صفحه ویرایش شوید
انتخاب دسته در وردپرس

برای افزودن دسته بندی به نوشته خود، در صفحه ویرایش نوشته و در جعبه دسته ها کافیه دسته مورد نظرتون رو انتخاب کنید.اگر دسته مورد نظرتون موجود نیست کافیه ((افزودن دسته تازه)) را کلیک کنید تا دسته جدید ایجاد شود

برچسب یا دسته بندی؟

دسته بندی و برچسب ها هر دو صفحات سطخ دو سایت می باشند یعنی بعد از HOME PAGE ،مهترین صفحات ما را تشکیل می دهند.

دسته بندی ها بیشتر برای گروه بندی مطالب داخلی سایت می باشند و بیشتر عناوین عمومی سایت را در بر می گیرند، همچنین دسته ها می توانند سلسله مراتبی باشند و شامل زیر دسته باشند.

برچسب ها مطالب محدود تر و تخصصی تری را در بر می گیرند، برچسب ها معمولا فهرست های سایت را تشکیل می دهندو همچنین نمی توانند سلسله مراتبی باشند

بخوام استفادشون رو توی یک جمله بگم:

دسته ها بیشتر برای راحتی کاربران فعلی سایت و برچسب ها بیشتر برای جذب کاربران خارجی می باشد

آموزش برچسب گذاری و مدیریت دسته ها در وردپرس

این قسمت را با مثال جلو می بریم،فرض کنید یک سایت معرفی رستوران و فست فود داریم.

یکی از دسته بندی های اصلی ما فست فود ها می باشد که در اون فست فود ها را نمایش می دهیم اما برای رستوران با موسیقی زنده چکار باید کرد؟

همانطور که قبلا گفتیم دسته ها برای موضوعات عمومی سایت می باشد و موضوعات تخصصی تر و محدود تر را با تگ مدیریت می کنیم، پس در این مورد استفاده از تگ بیشتر توصیه می شود.

برای هر نوشته چند برچسب بگذاریم؟

بسیاری از کاربرها برای نوشته هایشان مانند اینستاگرام عمل می کنند و برای هر نوشته تعداد زیادی برچسب در نظر می گیرند.استفاده از تعداد زیاد برچسب نه تنها مفید نیست بلکه ضربه بسیار سنگینی به سئوی شما می زند.پیشنهاد می شود برای هر نوشته حداکثر از 6 برچسب استفاده کنید.

استفاده زیاد از برچسب ها ضرر دارد؟

تا حالا شده یه واژه رو توی گوگل سرچ کنید و وقتی وارد اون سایت میشوید میبینید که داخل اون صفحه فقط یک مطلب وجود داره که با زدن دکمه ادامه مطلب وارد اون مقاله می شوید.

وقتی به نوشته هاتون برچسب اضافه می کنید، وردپرس برای هر تگ یک صفحه ایجاد میکنه فقط به این موضوع فکر کنید که اگر شما 10 نوشته داشته باشید و برای هر نوشته 20 برچسب مجزا در نظر بگیرید،200 صفحه در سایتتون ایجاد میشه که فقط شامل یک نوشته هست به این صفحات زامبی پیج گفته می شود.

زامبی پیچ ها صفحاتی بی ارزش و بی هدف می باشند، زامبی پیج ها نه تنها مفید نیستند بلکه با ایجاد تعداد زیادی از آنها صفحات اصلی شما کمتر دیده می شوند و جایگاه سایت شما در گوگل از دست می رود.

در تگجلاب افتادم چکار کنم؟

اگر تعداد زیادی برچسب برای نوشته ها گذاشتید به یکباره همه ی برچسب ها را حذف نکنید.چون این کار باعث تولید تعداد زیادی صفحات 404 می شود که برای سئو شما خوب نیست.

روزانه تعداد محدودی از تگ ها را حذف کنید و به مرتبط ترین صفحه با موضوع تگ ریدایرکت کنید

برچسب بگذاریم یا نگذاریم؟

میدونم الان دیگه همتون برچسب ها رو که میبینید جیغ می زنید و فرار می کنید ولی صبر کنید!!

برچسب ها اگر به طور صحیح استفاده شوند نه تنها ضرر ندارند بلکه باعث افزایش ترافیک سایت هم می شوند.

در برچسب گذاری رعایت نکات زیر الزامیست:

  1. تعداد برچسب ها نباید بیشتر از 6 عدد باشد
  2. نام برچسب ها با هیچکدام از صفحات سایت (دسته بندی ،برگه، نوشته) یکی نباشد
  3. برچسب ها تک کلمه ای نباشند
  4. در هر برچسب بیش از 2 نوشته موجود باشد

نه به برچسب و دسته بندی !!؟؟

در بعضی موارد نه برچسب به دردمان می خورد نه دسته بندی و نه حتی نوشته!

صفحاتی در سایت وجود دارد که نه شامل برچسب ها می شود و نه شامل دسته بندی ها، این صفحات خیلی با کلاس هستند و آبشون با نوشته ها هم تو یه جوب نمیره! این همانجاییست که به جای نوشته باید از برگه ها استفاده کنید صفحاتی مانند: تماس با ما، درباره ما، ثبت سفارش و … از این نوع صفحات می باشند.

اگر سوالی در این زمینه دارید در قسمت کامنت ها بنویسید، در سریع ترین زمان پاسخگو خواهم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ چت با ما